Andmed pärast Digital Marketing Acti jõustumist – mis on reaalsus ja millele tugineda?

6. märtsil 2024 hakkas ELi majandusruumis kehtima Digital Marketing Act (DMA), mis reguleerib oluliselt täpsemalt, kuidas Euroopa Liidus kasutajate andmetega ümber käia tohib. DMA kehtestas niinimetatud väravahoidjad (gatekeepers). Need on suurimad platvormid (nt Google, Meta, Amazon, Microsoft jt), kes peavad andmete kasutamise reeglite järgimist kontrollima. Eksimuste korral ähvardab neid trahv kuni 20% globaalsest käibest. Google’i 2023. aasta käive oli 307,4 miljardit dollarit ehk nende puhul on trahvioht kuni 61 miljardit dollarit. See võiks motiveerida reegleid järgima küll.

Mida see tähendab aga veebilehe omanikule? Uut reaalsust, millega tuli eile kohaneda. Kõik vajalikud sammud, mis oli vaja teha, leiad siit. Nüüd on aeg vaadata, milline on seis 3 kuud pärast regulatsiooni rakendumist. 

Andmete kadu on paratamatu 

Kui soovida Google’i võrgustikus tegeleda digitegevustega – jooksutada reklaame, koguda veebilehe analüütikat jms – siis on must have komplekt Consent Management Platform (CMP, valimisest saab lähemalt lugeda varasemast artiklist) ning Google Consent Mode (CM v2) seadistus. Sellisel juhul vastab andmete kogumine vajalikele nõuetele ja saad tavapäraseid tegevusi edasi teha. 

Kui sinu lehel on kõik korrektselt seadistatud, siis on, võrreldes varasemaga, oodata andmetekadu 20 kuni 50%. Täpsemalt sõltub see tegevusvaldkonnast, brändi tugevusest, veebilehe kasutusmugavusest ja nõusolekubänneri selgusest ja mugavusest. See on suur kadu, kuid puuduoleva või ebakorrektse seadistuse korral on numbrid veelgi suuremad. Võitja on täna see, kes kaotab vähem.

Paraku on see aga stardikomplekt. Kõik edasine sõltub juba vajadustest ning eesmärkidest. Kui sul on lihtne informatiivne veebileht ning teed lisaks vaid näiteks Google’i otsingureklaame, siis oled juba heas kohas. Kui tegu on e-poe, uudisteportaali või mõne muu suure liiklusmahuga veebiga, siis tõenäoliselt sellest ei piisa. 

Peame rääkima nõrgast lülist – Google Analytics 4

Google Analytics (GA) on pikalt olnud go to lahenduseks veebilehe analüütika kogumiseks ja seda õigustatult – lihtne kasutada, tasuta ning katab ära enamik vajadusi. Pärast Digital Marketing Acti jõustumist on aga eriti tugevalt esile kerkinud andmete anomaaliad ning puudulik raporteerimine GA4 raportites. Tegemist ei ole kahjuks muutustega kiirelt kohanenud tootega. See aga ei tähenda, et seda ei peaks kasutama. 

Ka tänasel päeval on Google Analytics 4-l koht olemas veebianalüütika tööriistana, kuid peab arvestama, et andmed, mida sealt näeme, ei esinda tervikpilti. Väiksema liikluse ja digitegevustega ettevõtete tulemuslikkust see liiga suurelt ei mõjuta. Andmemahukamatele ettevõtetele on aga oluline kaaluda, kas vajatakse kõrvale alternatiivset platvormi, et teha teadlikumaid otsuseid. 

Lisaplatvormi eesmärk on tuua juurde teine vaade, et andmeid kontrollida. Kahe platvormi tulemuste võrdlemisel leiame kiiremini üles anomaaliad ja saame kokkuvõttes tõesema pildi. 

Tulevikukindel andmestrateegia 

Andmetepõhise lähenemise jaoks pidevalt muutuvas keskkonnas on oluline luua ettevõttele tulevikukindel andmestrateegia (Durable Data Strategy). 

Selles paneme paika põhimõtted, mille alusel ja mis andmeid kogutakse, kuidas seda tehakse (metoodika, seadistusalused), mille vahendusel ja kuidas andmeid analüüsitakse, kus ning mil viisil neid edasi kasutatakse. 

Kui tunned, et vajad kaasaegse andmestrateegiaga abi, siis võta ühendust karl@mbd.ee